Základní otázka, na kterou se ale nedá tak snadno odpovědět. Zeptat se programátora, za kolik Vám udělá webové stránky, je jako zeptat se zedníka, za kolik vám postaví dům. Rozmezí je ohromné. Záleží totiž na tom, co přesně potřebujete. Webové stránky mohou stát pár tisíc pro jednoduché prezentace, nebo klidně i pár stovek tisíc za velké systémy. Cenu v zásadě určují hlavně následující faktory:

Administrátorské rozhraní

Jako první je potřeba si ujasnit, jako co má web sloužit. Jako zpravodajský server? Jako prezentace firmy? Eshop? Webová hra? Všechno dohromady? Od toho se odvíjí, jaké (a jestli vůbec nějaké) bude klient potřebovat administrátorské rozhraní, tedy, do jaké míry bude potřebovat nástroje pro správu webu a jak moc pokročilé. Cena za administrátorské rozhraní se může pohybovat od nuly, za čistou instalaci nějakého open-source redakčního systému (například WordPress), až po stovky tisíc za monstrózní systém, který poslouží pro interní potřeby celé velké firmy.

Grafika

Je opravdu velkou výjimkou, aby kvalitní programátor byl také kvalitním grafikem. Proto, pokud potřebujete opravdu profesionální grafiku, kontaktuji profesionálního grafika, který si může říct klidně až o deset tisíc a více. Jako vždy tady platí, že čím komplikovanější a komplexnější grafika, tím dražší.

Funkce

Samotné konečné funkce, tedy co všechno má web umět, je nakonec si tou nejzákladnější položkou. To už je práce, kterou dělá čistě programátor a platí zde, že cena je přímo úměrná době, kterou na vývoji strávím. Má aktuální hodinová sazba za programování funkcí je 350 Kč/h.

Pro alespoň částečnou představu o ceně mohu uvést několik projektů, na kterých jsem pracoval a jejich konečné ceny:

  • Jednoduchý objednávkový systém s odesíláním e-mailů a SMS zpráv, bez profesionální grafiky: 7 000,- Kč
  • Prezentační webové stránky pro malou firmu, postavené na RS WordPress, bez profesionální grafiky:  10 000,- Kč
  • Systém na míru v oblasti školství: 40 000,- Kč
  • Systém na míru pro interní potřeby malé firmy: 90 000,- Kč