V čem vlastně své aplikace programuji? Používám standardní technologie, které fungují na drtivé většině serverů a mé aplikace tak nepotřebují žádné speciální a netradiční nastavení. Pro back-end (vnitřní logika) aplikací používám PHP (vždy to nejnovější) v kombinaci s MySQL databází. Pro front-end (to „na oko“ 🙂 ) zase využívám moderní HTML5, CSS3 a samozřejmě je doplňuji pro lepší uživatelský požitek JavaScriptem. Aplikace programuji tak, aby fungovali na všech podporovaných prohlížečích a také na chytrých telefonech. Se samotným designem mi potom pomáhá populární nástroj Bootstrap.

Proč PHP?

Občas se mě někdo zeptá, proč zrovna PHP. Já odpovídám, proč ne :-). Považuji PHP za praktický jazyk, který se snadno ovládá, snadno rozšiřuje a dává nám v kombinaci s JavaScriptem a HTML téměř neomezené možnosti, jak s webem pracovat. Koneckonců, spousta velkých projektů používá PHP, například Facebook nebo Wikipedie. A to nejsou žádné amatérské projekty. Na PHP funguje třeba i nejpoužívanější redakční systém, na kterém běží i tento web, WordPress. V konečném důsledku stejně záleží na tom, jak programátor s jazykem pracuje, kvalitní aplikace se dá napsat ve všech jazycích, stejně jako aplikace nekvalitní.

WordPress

Velké projekty obvykle vyžadují redakční systém přizpůsobený na míru. Spousta menších webů ale takový systém nepotřebuje a bohatě si vystačí s redakčním systém, který je k dispozici zdarma na internetu. Je to levnější varianta, protože zpravidla potom zákazník platí jen za přizpůsobení existujícího systému a ne za jeho základní programovaní. Můj oblíbený open-source redakční systém je WordPress, na kterém běží i tyto stránky. I nepokročilý uživatel ho zvládne bez problému ovládat, má velkou komunitu a podporu a spoustu doplňujících modulů a pluginů. Navíc jde s dobou a je snadné na něm postavit moderní web. K tomu vychází v mnoha jazycích a má dokonce aplikaci pro chytré telefony, takže se dá snadno ovládat i přes něj.